Със сигурност това ще ви е полезно – ето как се пръскат доматите с йод.
Има различни типове гъбични заболявания, които засягат предимно различни сортове домати. По стъблата и листата се появяват кафяви петна, от долната страна на листа се образува слаб бял цвят, а зелените плодове почерняват. Това е заболяване, което може да унищожи цялата ви реколта от домати за няколко дни. И това заболяване, особено в последно време, се среща навсякъде.
Затова нека първо разгледаме условията и причините за т.нар. късна болест, а след това методите и възможностите за справяне с това заболяване.
Заслужава да се отбележи, че почерняването на доматите не е признак на конкретно заболяване, а реакция на растението към много видове болести и неблагоприятни условия за растеж и узряване. Почерняването на доматите на етапа на узряване също може да причини обикновено гниене, суха почва или излишна влага, излишък или липса на торове, различни вредители по растенията и други причини. Но все пак най -честата причина е болестта от късна болест.
Името на късната болест идва от името на причинителя на едноименната болест – гъбата Phytophthora infestans. Превежда се като „унищожаващо растение“ и напълно съответства на ему, унищожаващо растителния организъм, в който попада. И късната болест заразява не само доматите, но и други растения от семейство Solanaceae, въпреки че също не щади ягоди, растения от рициново масло и елда. Доматите са близки роднини на патладжаните и картофите, които след доматите са най -податливи на разрушителния ефект на късната болест. Ето защо не е препоръчително да засаждате тези зеленчуци в непосредствена близост един до друг.
Ще ви помогне този разтвор:
Мляко с йод
1 литър обезмаслено мляко се разтваря в 10 литра вода и се добавят 15-20 капки йод. Доматите трябва да се пръскат с това лекарство на всеки две седмици.