Хернията на коремната стена е изпъкналост на коремното съдържание през придобита или вродена област на слабост или дефект в стената. Много хернии са асимптоматични, но някои се затварят, причинявайки болка и изискват незабавна операция. Диагнозата е клинична. Лечението е планово хирургично лечение.
Класификация на коремните хернии
Коремните хернии се класифицират на:
-Хернии на коремната стена
-ингвинални хернии
Хернията на коремната стена включва
-пъпна херния
-епигастрални хернии
-Спигелови хернии
-Инцизионни (вентрални) хернии
Пъпната херния (изпъкналост през пъпния пръстен) е предимно вродена, но някои се придобиват в зряла възраст от затлъстяване, асцит, бременност или хронична перитонеална диализа.
Симптоми и признаци на херния на коремната стена
Повечето пациенти съобщават само за видима бучка, която може да причини неясен дискомфорт или да бъде безсимптомна. Повечето хернии, дори големи, могат да бъдат намалени ръчно с постоянна, нежна компресия; понякога е полезно да поставите пациента в позиция на Тренделенбург. Заклещената херния не може да бъде намалена и може да бъде причина за чревна обструкция. Удушената херния причинява постоянна болка с нарастваща интензивност, обикновено с гадене и повръщане. Самата херния е нежна, а кожата върху нея може да е еритематозна; Може да възникне перитонит в зависимост от местоположението, с дифузна болка при палпация, предпазване и болка при декомпресия.
Диагнозата на коремната херния е клинична.
Тъй като хернията може да се види само при повишаване на коремното налягане, пациентът трябва да се изследва в изправено положение. Ако хернията не се палпира, пациентът трябва да се закашля или да извърши маневра на Валсалва, докато лекарят палпира коремната стена. Изследването се фокусира върху пъпа, ингвиналната област (с пръст в ингвиналния канал при мъжете), бедрения триъгълник и всички налични белези.
Има ингвинални образувания, които симулират херния и може да се дължат, но всъщност са лимфен възел (инфекциозен или злокачествен), ектопичен тестис или липома. Тези маси са твърди и нередуцируеми. Скроталната маса може да съответства на варикоцеле, хидроцеле или тумор на тестисите. Ако физическият преглед е съмнителен, може да се направи ултразвук.