Копаене на биткойни – какво означава това? Как работи биткойн копаенето? Как да станете биткойн копач? Всеки, който се занимава с крипто търговия , рано или късно ще се натъкне на биткойн копаене. Потребителят сам става биткойн генератор с помощта на мощен компютър и сложни математически задачи.
Добивът на биткойни може да се извършва и колективно, в така наречения пул. Потребителите споделят изчислителната мощност и реализираните печалби. Поради високите разходи за енергия, добивът на биткойн в пула е по-ефективната алтернатива за много потребители, така че да не се налага да инвестират директно в биткойн и все още да получават криптовалутата.
Хардуерът е един от основните аргументи срещу майнинга като източник на доходи. За да правите истински пари, имате нужда от оборудване – конкурирате се с компании, които са специализирани в копаене на биткойни в големи складове. Самото копаене зависи от няколко фактора. Трябва да вземете предвид различни аспекти като сметките си за електричество, цената на свързания хардуер и други променливи:
Колкото повече биткойн копачи има в една мрежа, толкова по-трудно става генерирането на биткойни.
Добивът на биткойн консумира много електроенергия. При високите разходи за електроенергия майнингът често не си струва.
За да започнете да копаете биткойни, трябва да се присъедините към пул за копаене, което води до допълнителни разходи.
За копаене се нуждаете от подходящия хардуер. Вашият настолен компютър обикновено не е достатъчен за това, тъй като разходите за електроенергия биха били твърде високи, за да можете да управлявате ефективно копаене.
Такъв ASIC майнер струва между 1000 и 3000 евро.
Когато купувате, не забравяйте да проверите „хешрейта“ на устройството. Това показва колко хешове могат да бъдат създадени за секунда.
Разбира се, трябва да обърнете внимание и на ефективността. Ако устройството консумира твърде много енергия, може да се окажете на загуба.
Имате нужда и от така наречения биткойн портфейл, в който можете да съхранявате вашите биткойни.