Днес, ще ви дадем много ценен кулинарен съвет, а именно как се готви боб:
Първо трябва да проверите срока на годност. Фасулът, който е седял повече от година, вероятно ще бъде сух.
Преминете през боба и изхвърлете всички набръчкани или подозрителни зърна. След това изплакнете обилно в гевгир под течаща студена вода.
Следващата стъпка е накисването. Има някои добри причини да не го пропуснете. Първо, предварително накиснатият боб се готви по-бързо. Второ, по време на накисване, частично се разтваря олигозахариди, които причиняват повишено производство на газове в червата. Трето, смята се, че по този начин бобът губи т. нар. антинутриенти – съединения, които пречат на усвояването на хранителни вещества.
Как да накиснете боба –има два начина
- Поставете боба в голяма тенджера, покрийте със студена вода и поставете в хладилник за 12-24 часа.
- Оставете вода да заври и сварете боба за 2-3 минути. След това свалете от котлона, покрийте и оставете да престои поне 1 час.
Колко да се готви боб
В зависимост от начина на готвене, бобът ще отнеме средно 30 до 90 минути за готвене. Но е по -добре да се съсредоточите не върху времето, а върху външния вид на боба.
За да знаете със сигурност дали бобът е готов, притиснете едно парче с вилица или пръсти. Фасулът трябва да е мек, но да не е на каша . Ако бобът все още хрупка, оставете го да къкри и проверявайте за готовност на всеки 10 минути.
Съществува доста често срещан мит, че солта им придава плътност и твърдост, така че трябва да я добавите в края. Всъщност солта не влияе по никакъв начин на консистенцията на боба. Билки и подправки също могат да се добавят по всяко време.
Ако вашата рецепта изисква от вас да добавите кисели храни като лимонов сок, вино , оцет или домати, направете това, след като бобът е сварен.