Как се вдига ниско кръвно

Как се вдига ниско кръвно?

Оценете статията: post

Колебанията в кръвното налягане причиняват много дискомфорт и нарушават качеството на живот. И кръвното налягане не винаги се повишава. Понякога е необходимо да се увеличи налягането, което се усложнява от ограничения списък от лекарства, които могат да помогнат в тази ситуация. Как се вдига ниско кръвно и как бързо да се спре атаката на хипотония у дома?

За всеки човек параметрите на нормалното налягане са индивидуални. Те зависят от пола, начина на живот и, разбира се, от възрастта. Ако за новородено момче, кръвното налягане се счита за 96 на 66 mm Hg. След това за 50-годишна жена такива параметри ще показват хипотония.

Има средни стойности, които се използват от лекарите за възрастни пациенти. Долната граница на нормата за систолично налягане е 91 mm Hg. Горната – 61 mm Hg. Ако налягането редовно пада под тези стойности, можем да говорим за развитие на артериална хипотония. Диагнозата може да бъде поставена с други цифри на тонометъра, например при налягане 115/70. Ако индикаторите достигнат 140 до 90 mm Hg. говорим за начален стадий на хипертония.

В този случай е важно да се вземат предвид показателите на пулса, пулсовата разлика, наличието на симптоми на здравословни нарушения. Само след цялостен преглед може да се постави диагноза и да се изготви схема на лечение. Специални лекарства, народни средства, спазване на препоръките на лекаря относно храненето, съня и почивката помагат за повишаване на налягането до нормално ниво.

  Как се сваля кръвно? Ако налягането рязко спадне, симптомите са придружени от повишено изпотяване, бледност на кожата, замаяност, нарастваща слабост, което често води до припадък.

Причини за спада

Лекарите правят разлика между остра и хронична хипотония. Острата хипотония, при която кръвното налягане спада бързо, се диагностицира при тежки нарушения, включително:

  • анафилактичен шок;
  • интракардиален блок;
  • сърдечен удар;
  • тежка аритмия;
  • загуба на кръв поради травма.

Хроничната хипотония, при която кръвното налягане на човек е постоянно ниско, може да бъде първична (физиологична) и вторична (патологична). Физиологичната хипотония се среща традиционно от жените. В повечето случаи се причинява от невроциркуларна дистония, диагностицирана през юношеството и младата възраст.

Развитието на НИЗ се насърчава от стрес, хронична умора, претоварване. Често ниското кръвно налягане се появява поради липса на сън или диета, която ограничава приема на ценни хранителни вещества. Други причини за състоянието включват:

  • наследствена предразположеност;
  • фактор на адаптация към условията на живот;
  • повишена годност, характерна за хората, които се занимават професионално със спорт.

Вторичната хипотония е свързана с нарушения в работата на вътрешните органи и системи. Причината за състоянието може да бъде пептична язва, хепатит, дисфункция на щитовидната жлеза, белодробни заболявания, цироза на черния дроб, заболявания, при които обемът на циркулиращата кръв намалява, сърдечната функция се нарушава и съдовата еластичност се влошава.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *