Варената царевица е една от най -вкусните летни храни. Ароматната, сочна и вкусна варена царевица, освен вкуса си, има и много полезни свойства. Царевицата съдържа много витамини (групи В, С, D, К, РР), съдържа магнезий, мед, калий, желязо, фосфор, глутаминова киселина и други полезни вещества.
Споделяме с вас съвети как се вари царевица.
За да направите царевицата мека и сочна, първо трябва да я изберете правилно. Истинска прясна млада царевица може да се продава само през сезона, който приключва не по -късно от края на август. Царевицата, която се продава по -късно, често е презряла и жилава.
Кочаните с млечно бели или светложълти зърна са най -подходящи за варене. Ярко жълтият цвят показва възрастта: колкото по -ярка е, толкова по -стара е царевицата.
Преди да започнете да готвите царевица, ухото трябва да се изплакне под течаща вода и да се почисти от замърсени листа.
Сварете кочаните заедно с еднакъв размер, в противен случай царевицата ще се готви неравномерно. Ако ушите са големи, разрежете ги наполовина, преди да заврат.
Колко време отнема варенето на царевицата, зависи от нейната зрялост.
Колкото по -старо е ухото, толкова по -дълго ще отнеме. Младите уши трябва да се варят не повече от 20-30 минути. Зрялата царевица трябва да се вари 30-40 минути. Времето за готвене за напълно узрели уши може да бъде до 2-3 часа.
Няколко препоръки, за това как се вари царевица:
- Трябва да потопите царевицата във вече врящата вода.
- Не добавяйте сол към водата по време на готвене. В противен случай зърната ще бъдат жилави. Трябва да посолите или 5 минути преди готвене, или по време на сервиране.
- Добавете малко захар или масло към водата. Това ще придаде на царевицата деликатен вкус.
- Не гответе царевица на силен огън. След кипене огънят трябва да се намали.
- След готвене царевицата трябва да се яде веднага, тъй като започва да се втвърдява, когато се охлади.